wtorek, 6 lutego 2018

12. Bezpieczne użytkowanie sprzętu elektromechanicznego.

Bezpieczne użytkowanie sprzętu elektromechanicznego

  Zasady:
1.Jeżeli zakupimy jakiekolwiek urządzenie elektryczne należy zapoznać się z instrukcją obsługi i ściśle się do niej stosować.
2. należy użytkować urządzenia elektryczne tylko w pełni sprawne i prawidłowo przyłączone do instalacji elektrycznej,
3.uszkodzone urządzenia należy oddać do naprawy osobie uprawnionej lub do serwisu, co gwarantuje nam, że uszkodzenia zostaną naprawione w sposób zapewniający dalszą bezpieczną obsługę urządzenia, należy dbać o pełną sprawność instalacji elektrycznej, uszkodzenia winny być bezzwłocznie naprawiane, niedopuszczalne jest dokonywanie napraw i zmian w instalacji elektrycznej przez osoby nie posiadające odpowiednich kwalifikacji.
4.niedopuszczalne jest naprawianie wkładek topikowych bezpieczników przez tzw. "drutowanie" lub "watowanie" polegające na wkładaniu drutu lub innych metalowych przedmiotów w miejsce przepalonego drutu topikowego
5.nie należy obsługiwać urządzeń elektrycznych mokrymi rękami lub stojąc na mokrej podłodze; w pomieszczeniach wilgotnych i innych, w których występuje zwiększone zagrożenie porażeniem prądem elektrycznym niedopuszczalne jest użytkowanie ręcznych urządzeń nie wyposażonych w podwójną izolację,
6.nie należy stosować połączeń prowizorycznych, przyłączania przewodów poprzez skręcenie końców przewodów i pozostawienie ich we stanie nie izolowanym,
7.w żadnym wypadku nie wolno zdejmować osłon (obudów) z urządzeń elektrycznych włączonych do sieci (np. nie wolno zdejmować osłony tylnej z telewizora); zmieniać typu wtyczki zainstalowanej przy sznurach urządzeń przenośnych, np. nie wolno wymieniać wtyczki ze stykiem ochronnym na wtyczkę bez takiego styku,
8.w pomieszczeniach, w których mogą przebywać małe dzieci bez opieki, należy zabezpieczyć gniazdka przed możliwością wkładania do nich przedmiotów, poprzez które może nastąpić porażenie.

Kupując nowy sprzęt elektromechaniczny wraz z nim otrzymujemy:

* Instrukcje obsługi 
* Kartę gwarancyjną 












Przykłady sprzętów elektromechanicznych: 





Zasady utylizacji sprzętu elektromechanicznego i elektronicznego 



Utylizacja zużytego sprzętu zgodnie z prawem

Zgodnie z ustawą o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym urządzenia, których działanie uzależnione jest od dopływu prądu elektrycznego lub od obecności pól elektromagnetycznych, poddawane są obowiązkowi zbierania, odzysku i recyklingu. Oznacza to, że wszystkie pralki, zmywarki, chłodziarko-zamrażarki, urządzenia klimatyzacyjne, mikrofalówki, odkurzacze, żelazka, tostery, a nawet świetlówki kompaktowe, po okresie użytkowania nie mogą zostać tak po prostu wyrzucone do śmieci. Powinny trafić do punktów odbioru odpadów elektrycznych, gdzie zostaną poddane procesowi recyklingu lub unieszkodliwiania.
Dlaczego? Ponieważ elektrośmieci zawierają trujące substancje, takie jak rtęć, kadm, związki bromu, ołów czy chrom.

Wyrzucanie niepotrzebnych urządzeń elektrycznych i elektronicznych do
zwykłych pojemników na śmieci, porzucanie ich w lasach, rowach oraz w innych

przypadkowych miejscach prowadzi do zatrucia środowiska i jest



Przedstawiony na rysunku symbol, umieszczany na obudowie urządzenia lub w instrukcji obsług, informuje, że urządzenia elektronicznego lub sprzętu elektromechanicznego nie można wyrzucać do śmietnika.


 Tabliczka znamionowa 





Na obudowie sprzętu elektromechanicznego znajduje się tabliczka znamionowa na której podaje  się różne oznaczenia 

Przykłady:


 Funkcje elementów budowy sprzętu elektromechanicznego 

Przykłady: 



nazwa sprzętu:          element budowy:                                      Funkcje: 



suszarka                   rączka z przyciskami do włączania oraz    suszenie włosów i ubrań
                                ustawienia mocy powietrza                          

pralka                       bęben obj. 50 l, przyciski do włączania,       pranie ubrań itp. 
                                wyłączania i mechanizm obrotowy 

odkurzacz                 rura, worki, kable                                     odkurzanie dywanów





CEZARY GAJDA

3 komentarze:

  1. W miejscach gdzie mamy do czynienia z dużą ilością przewodów elektrycznych biegnących po powierzchni, stosuje się często zabezpieczenia w postaci najazdów kablowych https://powerrubber.com/kat/progi-kablowe/najazdy-kablowe/. Takie akcesoria skutecznie chronią kable przed ich przerwaniem. Uszkodzenie przewodów elektrycznych może być nie tylko bezpośrednią przyczyną awarii danych urządzeń bądź maszyn, ale także groźnych wypadków na które narażone są osoby znajdujące się w miejscu gdzie położone są kable.

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo ciekawy artykuł. Jestem pod wielkim wrażeniem.

    OdpowiedzUsuń
  3. Gdy potrzebujesz usług elektrycznych, warto zwrócić uwagę na profesjonalizm i doświadczenie. Na stronie https://elektrycy.warszawa.pl/ znajdziesz zespół wykwalifikowanych elektryków, którzy świadczą szeroki zakres usług. Bez względu na to, czy potrzebujesz instalacji elektrycznej, modernizacji czy rozwiązywania awarii, możesz liczyć na rzetelne i fachowe podejście. Klikając w link, otworzysz sobie drzwi do miejsca, gdzie jakość i profesjonalizm są priorytetem.

    OdpowiedzUsuń