wtorek, 6 lutego 2018

3. Energia elektryczna.

3. Energia elektryczna
Znalezione obrazy dla zapytania stos volty

Istnieją różne sposoby wytwarzania energii elektrycznej. Najprostszym źródłem energii elektrycznej są ogniwa chemiczne, które zapewniają przenośny system zasilania w energię elektryczną. Ogniwa dzielimy na suche nieodwracalne i suche odwracalne (ładowalne). Ogniwa są źródłami napięcia stałego.

Ciekawostka
W 1800 roku Alessandro Volta zbudował pierwsze ogniwo chemiczne wytwarzające energię elektryczną, tzw. stos Volty (naprzemiennie ułożone płytki miedzi i cynku, rozdzielone tekturą namoczoną w roztworze soli).

3.1. Ogniwa suche nieodwracalne
Znalezione obrazy dla zapytania ogniwa suche nieodwracalne budowa

Ogniwa nieodwracalne – (pierwotne) w wyniku przemian chemicznych zachodzących podczas przepływu prądu elektrycznego powstają w nich nieodwracalne zmiany. Przykładem są baterie do zasilania urządzeń elektrycznych.  

3.2. Ogniwa suche odwracalne (ładowalne)

                 Zasada działania
Znalezione obrazy dla zapytania budowa baterii ładowalnej



Zachodzące w ogniwie reakcje chemiczne powodują w elektrolicie (pomiędzy elektrodami) wytwarzanie
i podtrzymywanie przez pewien czas napięcia elektrycznego. W ogniwach tego typu wytwarzanie energii elektrycznej pociąga za sobą wyczerpywanie się zawartych w nich substancji chemicznych. 
W wypadku ogniw nieodwracalnych po wyczerpaniu są one wyrzucane (pamiętaj: nie do śmietnika!). W wypadku ogniw odwracalnych baterie są ładowane przez ładowarkę (prostownik).
Parametry ogniw:
• napięcie elektryczne np. U= 1,5 V (ogniwa odwracalne i nieodwracalne),

• pojemność (ogniwa odwracalne) np. Q=2400 mAh (miliamperogodzin).
Zespół ogniw odwracalnych, tzw. akumulator zasadowy, znalazł zastosowanie w telefonie komórkowym.
Najbardziej zaawansowane technologicznie są baterie litowe. Zalety tych baterii:
• czas przechowywania ok. 15 lat,
• pracują w szerokim zakresie temperatur (-40° Cdo +60°C),
• umożliwiają wykonanie około 630 zdjęć cyfrowym aparatem fotograficznym (przy użyciu baterii alkalicznych można wykonać 90 zdjęć).

3.3. Ogniwo odwracalne (ładowalne) ołowiowo-kwasowe

Znalezione obrazy dla zapytania akumulator kwasowo ołowiowy budowa
W elektrolicie (jest nim wodny roztwór kwasu siarkowego) zanurzone są elektrody (płyty wykonane
z ołowiu) - anoda i katoda. Aby akumulator stał się źródłem energii elektrycznej, powinien być naładowany. Jeśli akumulator zostanie jednym z elementów obwodu elektrycznego, to następuje rozładowanie. Podczas ładowania i rozładowywania zachodzą reakcje chemiczne. Wadą tego typu akumulatora są wycieki kwasu siarkowego i parowanie wody destylowa
nej.

Tych wad nie mają akumulatory bezobsługowe, ponieważ zastosowano w nich bardzo szczelne (nierozbieralne) obudowy oraz elektrolit żelowy.
Parametry akumulatora:
• napięcie elektryczne, np. 6 V [voltów],
• pojemność znamionowa, np. 60 Ah [amperogodzin].

3.4. Ogniwo słoneczne

W budowie ogniw słonecznych znalazły zastosowanie półprzewodniki. Są to materiały (np.: german, krzem, selen, tlenki i siarczki metali), które przewodzą prąd elektryczny tylko po spełnieniu określonych warunków, takich jak np. promieniowanie świetlne, odpowiednia temperatura.
Ogniwo słoneczne - element półprzewodnikowy, w którym promienie światła (energia słoneczna) zmieniają się w energię elektryczną. Ogniwa słoneczne łączy się w baterie. Ogniwo o wymiarach 10 cm x 10 cm wytwarza napięcie elektryczne około 0,5 V.
Podobny obraz
Baterie słoneczne



Więcej informacji możesz znaleźć tutaj:

LITERATURA:

„1001 spotkań z nauką”- James Trefil

„Wielki Atlas Świata”
„Fizyka i astronomia dla gimnazjum- Elektryczność i magnetyzm”- wyd Nowa Era

Julia Powolna


12 komentarzy:

  1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  2. Dziś bardzo ciężko jest sobie wyobrazić życie bez energii elektrycznej. Ja ostatnio nawet u siebie w domu wymieniałem włączniki zamontowałem wyłączniki hotelowe https://interblue.pl/wlaczniki-hotelowe,c,245 aby mieć pełnię pewności, że wszystko będzie działało jak należy.

    OdpowiedzUsuń
  3. Ja ostatnio zainteresowałąm się tą stroną https://www.se.com/pl/pl/ jeśli chodzi o energię. Bedę stawiać dom i szukam różnych rozwiązań

    OdpowiedzUsuń
  4. Sama energia elektryczna jest nam potrzebna do codziennych czynności i nie wyobrażam sobie życia bez niej. Jednak czasami pojawiają się awarie i przerwy w dostawie prądu. W takim przypadku warto zapoznać się z https://poprostuenergia.pl/awarie-pradu-gdzie-zglosic-awarie-pradu-w-naszym-domu/ aby wiedzieć, gdzie się zgłaszać.

    OdpowiedzUsuń
  5. Moim zdaniem w dzisiejszych czasach jeśli ktoś ma możliwość, to niechaj zastanowi się nad fotowoltaiką. Ja dzięki uprzejmości firmy http://inovativ.pl/ także stałem się szczęśliwym posiadaczem takiego rozwiązania. Już widzę diametralną różnicę w rachunkach za prąd.

    OdpowiedzUsuń
  6. Tak naprawdę z energią elektryczną nie ma żartów i moim zdaniem przede wszystkim powinniśmy się skupić na tym, aby nasza instalacja działała prawidłowo. W takiej sytuacji wiem, że elektryk https://www.warszawa-elektryk.pl/ wszelkie swoje prace wykonuje z odpowiednią dbałością o szczegóły.

    OdpowiedzUsuń
  7. Z całą pewnością jeśli zajmujemy się na co dzień tymi sprawami to bardzo ważną kwestią jest to, aby wiedzieć jak działa prąd. Ja się na tym nie znam i zawsze wołam elektryka z http://anluks.pl/ aby naprawił wadliwą instalację.

    OdpowiedzUsuń
  8. To prawda warto jest co nieco wiedzieć o energii elektrycznej ale ja się raczej sam do takich prac nie zabieram. Montaż instalacji elektrycznej zleciłem firmie http://www.elektryk-krakow.pl/instalacje-elektryczne i wiem, ze wszystko działa jak należy.

    OdpowiedzUsuń
  9. Tak samo właśnie jak już pisali poprzednicy dla mnie również bardzo ważną sprawą jest to aby cała moja instalacja działała dobrze. Najbardziej jestem zadowolona z tego, że jak coś to elektryk https://elektrycy.warszawa.pl/ jest w stanie mi sprawnie pomóc.

    OdpowiedzUsuń
  10. To prawda gdy chodzi o sam prąd to całkiem istotną kwestią jest to aby również wiedzieć, że jak najbardziej istotną sprawą jest aby wszystko działało właściwie. Właśnie dlatego ja również zawsze zwracam się do elektryka https://wzu-energpol.pl/ z prośbą o ewentualną interwencję.

    OdpowiedzUsuń