wtorek, 6 lutego 2018

15. Przesyłanie i odbieranie dźwięku i obrazu.

1.Nadawanie i odbieranie fal radiowych
   Za pośrednictwem fal radiowych przekazuje się dźwięk i obraz-często na bardzo duże odległości, wykorzystując różnego typu anteny.
   Nadajnik radiowy wytwarza falę elektromagnetyczną o wymaganej częstotliwości, która rozchodzi się we wszystkie kierunkach. Fala dźwiękowa zamieniana jest na sygnał elektryczny o zmiennym napięciu. sygnał ten wraz z elektryczną falą nośną zostają na siebie nałożone, następuje wytworzenie sygnału FM (modulacja częstotliwościowa) lub sygnał AM (modulacja amplitudowa). Sygnały FM lub AM są wysyłane jako fala elektromagnetyczna za pośrednictwem masztu radiowego- anteny.
      W odbiorniku radiowym  odbiór określonej stacji umożliwia układ strojeniowy tzw. tuner. Wytworzone w antenie niewielkie napięcia zmienne jest odwzorowaniem  fali elektromagnetycznej wysyłanej przez nadajnik. Sygnał jest demodulowany i wzmacniany. Przetwornik elektroakustyczny  zamienia sygnał elektryczny ze wzmacniacza z powrotem w falę dźwiękową.                                                                                                                                  Maszt Radiowy


2.Telewizja
   Telewizja to system przesyłania sygnałów wideo i audio na odległość, który daje złudzenie oglądania kolorowych i ruchomych obrazów.
   Wykorzystano tu dwie własności ludzkiego wzroku: połączenie trzech kolorów podstawowych daje wrażenie rzeczywistego koloru, a bardzo szybkie wyświetlanie nieruchomych kolejnych obrazów ruchomej sceny powoduje wrażenie ruchomego obrazu.
3.Telewizor kineskopowy 
   Kineskop to zamknięta bańka szklana, z której wypompowano powietrze.
   Budowa: 
 
1.Płytka wolframowa
2.zespół cewek odchylających 
3.działa elektronowe 
4.maska kineskopu
5.luminator
   W skład sygnału nadawczego wysyłanego przez stację telewizyjną i odbieranego przez odbiornik dostrojony do odpowiedniej częstotliwości wchodzą następujące sygnały:
- audio
- chrominacja (wideo)
- iluminacja (wideo)
- synchronizacja 
sygnały te, wydzielone z odebranego sygnału nadawczego, zostają dekodowane. Sygnał audio po przejściu przez detektor i wzmacniacz przesyłany jest do głośnika. Sygnały chrominacji i iluminacji są dzielone na sygnały kolorów i kierowane do trzech dział elektronowych. działa elektronowe emitują wiązki elektronów, które kierowane są przez sterowane sygnałem synchronizacyjnym cewki odchylające. szybko zmieniające się linie świecących plamek luminoforu ludzkie oko zmienia w ruchomy, barwny obraz.
4.Technologia płaskiego ekranu 
   Odbiorniki telewizyjne kineskopowe mogą wyświetlać obraz na dużych ekranach, ale wymaga to zastosowania dużych, ciężkich lamp kineskopowych. W związku z tym opracowano technologię płaskiego ekranu.
    Parametry płaskiego ekranu:
1.Rozdzielczość 
2.Kontrast
3.Kąt widzenia 
4.Jasność
5.Czas zmiany jasności pikseli
   Telewizor plazmowy
plazma to zjonizowany gaz o dużej koncentracji naładowanych cząsteczek 
   Telewizor ciekłokrystaliczny (LCD)
   Lampa fluorescencyjna jest źródłem wysyłającym białe światło, które przechodzi przez ekran złożony z milionów pikseli. Każdy piksel składa się z trzech subpikseli, czyli filtrów kolorów: czerwonego zielonego i niebieskiego. Piksel ma następujące właściwości: nie świeci, jest filtrem przepuszczającym światło. Filtry polaryzacyjne ustawione są względem siebie pod kątem prostym. Jeśli do ciekłego kryształu znajdującego się między filtrami polaryzacyjnymi przyłożymy napięcie elektryczne , to wytworzy się miedzy nimi pole elektryczne. pole to powoduje że kryształy układają się w określony sposób. wykazują przy tym pewną właściwość: przepuszczają mniej lub więcej światła które dociera do oczu użytkownika telewizora. Wyświetlanie obrazu odbywa się przez łączenie pikseli w kolumny i rzędy. Każdy piksel ma dwie współrzędne, które wyznaczają jego miejsce, czyli adres, na ekranie.




Łukasz Ordon
   



                                                                                                                         

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz